Lakossági tájékoztató népegészségügyi kampány indul 2013. novemberétől a Magyar Cukorbetegek Országos Szövetsége, a Semmelweis Egyetem, az Első Magyar Optikus Zrt., az Egy Csepp Figyelem Alapítvány és a Cukorbetegek Budapesti Egyesülete összefogásában, a Novartis Hungária Kft. támogatásával. Az akcióval a cukorbetegséggel élők és hozzátartozóik figyelmét kívánják felhívni az évenkénti szemfenéki szűrővizsgálat jelentőségére, hogy elkerülhetőek legyenek az akár vaksághoz is vezető súlyos szemészeti szövődmények.
A cukorbetegség (diabétesz) olyan súlyos szövődményeket okozhat, mint a veseelégtelenség, szív-érrendszeri megbetegedések és a látás életminőséget befolyásoló romlása vagy elvesztése. Nemzetközi tanulmányok is alátámasztják, hogy a diabéteszes páciensek jelentős része fél a szemészeti szövődmények miatti látásromlás vagy akár a vakság kialakulásától. A cukorbetegség szemészeti szövődményei a betegek közel egyharmadát érintik, és minden tizedik cukorbeteg esetében súlyos látásromláshoz is vezethetnek!
Statisztikai adatok a tovább után!
Nemzetközi statisztikai adatok szerint a diabéteszes populáció mintegy 8%-ának van a háttér retinopátiája mellett az éleslátás helyét érintő vizenyője (macula oedemája), és mintegy 2%-nak van olyan típusú macula oedemája ami látásromlással is jár. A több mint tíz éve cukorbetegségben szenvedők körében, tízből hét esetben, a beteg retináján valamilyen kóros folyamat kimutatható a nemzetközi adatok alapján. Az ismert adatok szerint Magyarországon a hatvanöt év alattiak körében a visszafordíthatatlan látásromlás leggyakoribb oka a cukorbetegség okozta retina-elváltozás.
A szemfenéken a kóros erek burjánzása és az éleslátás helyének vizenyője (macula oedema) a látást súlyosan veszélyeztető szövődmények, amelyek kezeletlen esetben maradandóan károsíthatják a látást. Emiatt e szövődmények rendszeres ellenőrzése, megfelelő időben elvégzett szemfenéki lézerkezelés, illetve időbeni kezelése elengedhetetlenül fontos. Ezt csak évente elvégzett szemfenéki szűrővizsgálattal lehet biztosítani.