A szerzett vakság leggyakrabban a cukorbetegség következményeként alakul ki. Nincs tünet, nincs fájdalom, de még csak homályos látás sem. Évente harmincezren vakulnak meg diabéteszes retinopátia miatt.
Komoly probléma, hogy a cukorbetegség nem okoz azonnali látásromlást, sok esetben mikor már észlelhető a baj, túl késő a kezeléshez. A cukorbetegség fennállása után 8-10 évvel kezd kialakulni, de ez attól is függ, mikor fedezik fel magát a cukorbetegséget. Sajnos jellemző, hogy a betegek későn mennek orvoshoz, sokszor 4-5 év is eltelik, mire kiderül a diabétesz és gyakran a szemész veszi észre.
Dr. Papp András szemész arra hívta fel a figyelmet, hogy a cukorbetegség miatt kialakult látásromlás esetében csak tűzoltást tudnak végezni az orvosok, hosszú távú megoldást még nem ismer a tudomány. „Próbáljuk megelőzni a vakságot, illetve kitolni azt az időt, ami a betegek rendelkezésére áll. A látás élességét próbáljuk megőrizni. Amikor szemészorvoshoz - vagy egyáltalán orvoshoz - kerül a beteg, akkor sokszor ez már késői időpont, és már csak évek vannak hátra értékelhető látással. Megállítani a folyamatot nem lehet, de lassítani igen.”
Csak és kizárólag a megelőzés, a betegség idejekorán való felismerése a megoldás. Fontos, hogy minél gyakrabban végezzünk, vagy végeztessünk vércukor-vizsgálatokat és anyagcsere vizsgálatokat, ez különösen vonatkozik a túlsúllyal küzdőkre. Köztudott, hogy hazánk népességének 40 százaléka túlsúlyos, ami eleve együtt jár bizonyos anyagcsere-zavarokkal.
Forrás: macosz.hu